ÚSMEV V DAŽDI

Teším sa novým nápadom a inšpiráciám. Vytvorila som novú rubriku s názvom “Žijem s ľahkosťou”. Tu sa budem venovať každodenným situáciám, ktoré si vieme uľahčiť a žiť s ľahkosťou.

Napríklad v týchto jesenných dňoch, kedy už prichádzajú daždivé a upršané dni, obloha je zamračená, slnečných dní je čím ďalej tým menej, veľa ľudí prechádza ulicami alebo sedí doma so smutným výrazom v tvári. Mnohých chytá nostalgia či depresia ako to nazývajú. 

Zažili ste už aj Vy niekedy tento pocit? Depresiu z počasia? Musím si dať ruku na srdce, aj mne sa to stávalo. Stalo sa mi to veľakrát, keď prišlo sychravé jesenné počasie, že sa mi nič nechcelo, bola som bez nálady. Vtedy som ešte netušila, že to môžem zmeniť a nemusím prežívať zmenu počasia takto ťažko.  

Jedného dňa sa to stalo. Zamyslela som sa nad jedným krátkym príbehom, ktorý sa ku mne dostal a zmenil mi pohľad na počasie. Je to skôr kratučký rozhovorom medzi otcom a jeho malým synom, ktorí boli vonku na prechádzke. Počasie bolo upršané, obloha zamračená. Malý synček si všimol, že ocko sa usmieva. Poťahal ocka za ruku a spýtal sa:

“Ocko, ako je možné že sa usmievaš, keď je také škaredé počasie? “

“Vieš synček, ono by pršalo aj keby som sa neusmieval a bol smutný. Tak som si vybral radšej úsmev.”

Silné slová, hodné zamyslenia. Vždy máme na výber. Vždy máme na výber či sa  usmejeme alebo budeme smutní, mrzutí a nahnevaní na počasie a celý deň bude na nič. Je to v nás samých. Je to o nás. Ja som si pred pár rokmi povedala, že „počasie nezmením“ ale môžem zmeniť to, ako sa cítim keď prší. 

Môžem ZMENIŤ svoje MYŠLIENKY

Môžem ZMENIŤ to, AKO začnem VNÍMAŤ čo sa deje okolo mňa. 

Môžem sa sústrediť na to, čo môžem v takomto počasí urobiť, čo mi prinesie radosť a dobrú náladu v upršanom počasí. Urobiť si teplý čaj, prečítať dobrú knihu či navštívíť kamarátku a baviť sa o príjemných veciach. Urobte čokoľvek čo Vám zmení náladu a vyčarí úsmev na tvári. Večer si uvedomíte aký, krásny môže byť jesenný deň aj keď je daždivý.

S úsmevom je všetko ľahšie.

Autor článku: Kouč – Lucia Smreková

https://www.facebook.com/jasnyciel.sk/
Lucia Smreková
Špecialista na zmeny.
Komentáre