Profesionálny koučing

Koučing a jeho význam

Koučing – význam a filozofia koučovacieho procesu

Koučing je pre mnohých ako more – neprebádané. Vedia že existuje, ale nikdy v mori neboli. Nevedia aké to je byť v mori a plávať. Nevedia aké to je byť pri mori, pozerať sa na hladinu a rozmýšľať o tom, aká je voda v skutočnosti. Je teplá, studená, príjemná, plytká či dokonca hlboká? Musíte do vody vstúpiť aby ste ju spoznali, cítili morské vlny na pokožke a získali vlastnú skúsenosť. Rovnaké je to aj s procesom koučovania. Buď vstúpite do koučovania a začnete skvalitňovať a meniť svoj život alebo budete pokračovať v starých šľapajách a zvykoch ako doteraz a s rovnakým výsledkom ako doteraz.

Ja už skúsenosti s koučovaním mám. Aj ako kouč aj ako koučovaná. Nebolo to vždy jednoduché vstúpiť do koučovania. Ale išla som do toho a neľutujem. Po týchto skúsenostiach sa Vám pokúsim jednoducho vysvetliť ako vnímam koučovanie ja a ako funguje. Kto by si chcel ešte predtým pripomenúť rozdiel medzi psychologickým a koučovacím rozhovorom môže kliknúť na tento link, kde je to podrobne rozpísané.

Počas môjho štúdia koučingu mi ostala v pamäti jedna myšlienka, s ktorou sa chcem s vami podeliť hneď na úvod. Podľa mňa vystihuje hlavnú podstatu koučovania. Dáva návod kedy si vybrať koučing na riešenie svojej situácie alebo ho použiť ako nástroj  na dosahovanie svojich cieľov, či odhalenie a rozvoj svojho vlastného potenciálu. Hlavnou filozofiou koučovania je nachádzať ciele a cesty k nim. Po koučovaní treba siahnuť vtedy, a to je tá hlavná myšlienka koučovania, keď v danej situácií nemáte reálny návod na riešenie, ak neexistuje žiadna príručka. Asi už každý z Vás zažil situáciu, keď kvapkal vodovod. Na to existuje jeden jediný postup ako to opraviť.  Vymeníte tesnenie a je to vyriešené.

ALE AKO ZVÝŠIŤ   S E B A V E D O M I E?

Na to neexistuje všeobecný, jednoznačný, funkčný návod. Neexistuje všeobecný návod ako zvýšiť sebavedomie. Každému funguje niečo iné. Každý z nás potrebuje niečo iné aby zvýšil svoje sebavedomie.

A vtedy prichádza na rad  “K O U Č I N G”. 

Koučing Vám dáva priestor aby ste sa nachvíľu zastavili, stíšili, zamysleli sa samy nad sebou, nad svojim životom a objavili tie odpovede, ktoré Vám ukážu správny smer a posunú vpred.  Odpovede, ktoré Vám otvoria nové obzory, možnosti. Môžete načerpať nové inšpirácie, obajviť stratenú motiváciu. Počas koučovania sa sústreďujeme na to, čo je pre Vás dôležité, v čom sa chcete zlepšiť, čo chcete dosiahnúť. Všetky odpovede na otázky prichádzajú z Vášho vnútra, pretože iba vy poznáte svoj život najlepšie a práve preto poznáte tie správne odpovede. Kouč je vaším sprievodcom pri vašom premýšľaní, aha momentoch, uvedomovaní si dôležitých súvislostí bez toho, aby Vám radil a dával návod na riešenie.

Kto spolupracuje s koučom?

Ľudia vyhľadávajú kouča z rôznych dôvodov. Ak by som to povedala veľmi zjednodušene, každý kto chce osobnostne rásť a mať svoj život vo vlastných rukách. Každý, kto chce dosahovať lepšie výsledky, naučiť sa prijať úspech, získať viac času pre seba a rodinu, mať vyššie sebavedomie. Situácií je veľmi veľa. Kvôli čomu by ste vyhľadali kouča Vy osobne? Porozmýšľajte sami pre seba čo chcete zmeniť, čo Vám v živote nevyhovuje alebo naopak aké sú vaše sny a ciele.

A ako je možné, že koučing funguje?

Existuje viacero dôvodov prečo koučing funguje. V priebehu koučovania si ľudia dovolia ísť za hranicu, ktorú by samy nikdy neprekročili. Tí, ktorí tú pomyslnú hranicu prekročia získavajú pre seba maximum a veci sa začnú meniť. Počas mojej praxe kouča som videla, že malé zmeny počas koučovania robia veľké zmeny v reálnom živote. Klienti začali riešiť mnohé situácie inak, po novom. Našli odvahu povedať “NIE” v rozhodujúcich otázkach, to im prinieslo väčšiu spokojnosť so sebou a získali väčší rešpekt. Vylepšili si vzťahy a atmosféra v práci aj rodine je kľudnejšia a pokojnejšia. To, čo je v koučovaní skutočne dôležité je, že človek uči sám seba svojim vlastným tempom. Netvrdím, že je to vždy jednoduché dosiahnúť takého výsledky. Klienti sa niekedy potrápia. Určite poznáte výrok: “Kde je vôľa – tam je cesta.” Pracuje sa v uvoľnenej príjemnej atmosfére. Tento proces je založený na dôvere medzi koučom a koučovaným, preto si treba vybrať kouča s ktorým si viete predstaviť rovnocenný, partnerský (pracovný) vzťah založený na dôvere. Verím, že teraz je omnoho jasnejšia podstata a myšlienka koučovania.

Ak máte ešte nezodpovedané otázky ohľadom koučovania kliknite na tento link  čo je koučing a dozviete sa ešte podrobnejšie informácie o koučovaní. Avšak niet nad vlastnú skúsenosť zaplávať si v mori.

Možno niekto vo vašom okolí potrebuje práve tieto informácie, aby sa vedel rozhodnúť čo ďalej. Preto neváhajte a prepošlite mu tento článok a uľahčite mu rozhodovanie. Rozšírite mu obzor v oblasti osobného rozvoja a možno Vám bude za to vďačný, tak ako ja ďakujem všetkým, ktorí čítajú moje články.

 

Autor článku: Lucia Smreková  
Foto: Lia Smrek

Lucia Smreková
Špecialista na zmeny.
Komentáre